Úvod Nabídka Stavební práce Zámková dlažba Pokládka zámkové dlažby Dláždění ploch
Dláždění je velmi starou technologií, již „staří Římané…“, a to platí skutečně. Jejich cesty byly tak kvalitně provedené, že mnohé dlážděné cesty vydržely dodnes, tedy alespoň v částech. U nás se dláždilo již ve středověku, hlavně komunikace v trasách a bodech největší kulminace pohybu, a to byly vozovky. Dlážděním se měl zpevnit jejich blátivý povrch, šlo to i klestím, jak dokazují archeologické nálezy, ale to nebylo asi to pravé. Lepší bylo dláždění kamenné, hlavně z materiálu, který se nedrobí, tedy ne z pískovce apod. Nejlepším materiálem byl zřejmě v našich podmínkách čedič, z něho "kočičí hlavy“ se používaly ještě v polovině 20. století a na dokreslení historického rázu starých budov se používají vlastně dodnes. Jenže kočičí hlavy měly tu nevýhodu, že nebyly pevné po okrajích, špatně odolávaly přívalům vody a nejvíce vadilo, že jízda po nic ve všem, co mělo kola, byla drncavá a koňům klouzala kopyta. Lepší bylo dláždění žulovými kostkami, což se začalo u nás ve velkém využívat při stavbě císařských silnic za Marie Terezie. Kostky najdeme na vozovkách v některých oblastech dodnes v poměrně velkém množství. Kostky měly tu výhodu, že lépe odolávaly vodě, snadněji se z nich vytvářely různé ozdobné tvary a zejména příčné sklony. Dláždění nahradil na silnicích asfalt a dláždění se tak našlo větší uplatnění na různých plochách, zejména určených pro chodce nebo dopravu příležitostní nebo jinak omezenou, třeba na pěší zóny, náměstí apod., ale také na různé prostory u soukromých objektů, chodníčky, nájezdy do garáží a můžeme pokračovat v dalších případech.
Druhů dláždění je mnoho, od přírodních, tedy kámen v různých velikostech i tvarech, tak i umělých, dnes asi nejvíce prezentovaných zámkovou dlažbou. I sama technologie dláždění může být různá, ovlivňuje ceny dláždění stejně jako materiál. Pro mnohé plochy jsou vytvořeny normy, tedy u ploch pro veřejnost nebo pro větší zatížení, ale doma si každý může dláždit dle svých nápadů. Jak takové experimenty asi někdy dopadnou, nemusíme připomínat. Proto raději před tím, než se dáme do práce, jděte k odborníkům nebo se podívejte k sousedům, jak to jejich dláždění vypadá po několika letech.
2024 Copyright | Všechna práva vyhrazena Hobbytec CZ s.r.o. | www.hotovedomy.cz | Tvorba: TOVARNA.CZ s.r.o. | Webdesign: GLIPS